Základní škola Brno, Měšťanská 21, p.o.

Fakultní škola Pedagogické fakulty MU BRNO

Hlavní stránka » Družina » Akce » Nálada na Ladu aneb Josef Lada na Špilberku

Nálada na Ladu aneb Josef Lada na Špilberku

Vložil(a): Barbora Vaverková

„Chumelí se chumelí, padá snížek bílý,

vyběhneme na Špilberk, zůstaneme chvíli.“

 

Ve středu 15. 1. se prvňáčci z družiny Požární vydali na hrad Špilberk, kde je nádherná unikátní výstava jednoho z našich nejpopulárnějších kreslířů a ilustrátorů českých dětských knih – na Josefa Ladu. Ladovo rozsáhlé dílo tvoří okolo 15 tisíc kreseb a asi 400 obrazů. Z tohoto ohromujícího množství bylo na výstavu zapůjčeno 150 kreseb z 24 knižních titulů a 10 obrazů.

Pro děti byl připraven hravý interaktivní výukový program „Nálada na Ladu“, kde se seznámily v krátkosti s životem Josefa Lady, místem kde vyrůstal. Celým programem děti provázely tři lektorky, které si je rozdělily do skupinek. Děti v jednotlivých místnostech plnily nejrůznější úkoly, díky kterým si připomněly říkanky, lidové zvyky, dětské hry – např. si zahrály kuličky, pochovaly a oblékly panenky z polínek. Vyzkoušely si, jak se kdysi pralo na valše, podívaly do starodávné kuchyně, kde pomocí smyslů hádaly – co to voní. Skládaly puzzle s obrázky J. Lady, přiřazovaly začáteční písmena abecedy k jednotlivým říkankám, hledaly a poznávaly na obrázcích nejznámější zvířátka J. Lady, např. Kocour Mikeš, Pašík, Kmotra liška a další. Děti si zahrály na ilustrátory – vybarvovaly Ladovy obrázky a na závěr mohly shlédnout jeho kreslené pohádky na televizi. Program se dětem velmi líbil; zaujal je pestrou škálou různorodých činností, byl poutavý, poučný a hravou formou je tak zavedl do Ladova kouzelného světa, do dob našich předků – jejich zvyků a tradic, na které bychom neměli zapomínat.

 

FOTO

 

Zapsala za ŠD 4: Kateřina Lešová